Linoleum a Marmoleum

přírodní podlahová krytina

Základní informace o linoleu

Podlahy z linolea či Marmolea jsou oblíbenou volbou v oblasti výroby a pokládky podlah již po mnohá desetiletí (vyrábí se déle než 100 let). Jedná se o přírodní materiál, jehož základní složkou je lněný olej, který se mísí s přírodní pryskyřicí a dřevitou nebo korkovou moučkou, přičemž podklad tvoří juta.

Linoleum, Marmoleum

Jako linoleum jsou často nesprávně označovány i podlahy vyrobené z PVC, kde je ovšem namísto přírodních látek použit polyvinylchlorid a jejich povrch často imituje dřevo či kámen.

Jak se liší Marmoleum od linolea?

Marmoleum pochází výhradně z továren společnosti Forbo, jedná se o přírodní linoleum opatřené ochrannou vrstvou Topshield, na kterou má společnost Forbo patent.

Vlastnosti podlah z linolea

Podlahy vyrobené z linolea jsou měkké, teplé a dobře izolují. Vynikají svou odolností vůči oděru a dalším poškozením, např. cigaretou. Povrch podlahy není členěn spárami, takže linoleum je vhodné do prostor, kde je kladen důraz na hygienu, jako jsou třeba nemocnice či jiná hospitalizační zařízení. Výborně tlumí hluk, což lze ještě vylepšit podlepením korkovou vrstvou. Linoleum vydrží v případě, že se o něj dobře staráte, 30 až 50 let. Pro svoji vysokou životnosti a širokou paletu barevných odstínů lze linoleum doporučit do veřejných prostor (školy, tělocvičny, kanceláře), ale i do domácností.

Jak se o linoleum starat?

Doporučujeme linoleum čistit nasucho, neboť na mokré linoleum se lepí částečky prachu a dalších nečistot. Jednou za čas povrch přetřete vlhkým hadrem, ale vyhněte se mýdlovým či alkalickým prostředkům, které podlahu mohou poškodit.

Marmoleum Forbo

Fresco Piano Striato Další kolekce
kolekce Marmoleum Fresco kolekce Marmoleum Piano kolekce Marmoleum Striato další kolekce...

linoleum Gerflor DLW

Marmorette Acoustic LPX Colorette PUR Lino Art Nature LPX Další kolekce
kolekce Marmorette acoustic LPX kolekce Colorette PUR kolekce Lino Art Nature LPX další kolekce...

linoleum Tarkett

Veneto xf2 2.0 mm Etrusco xf2 2.5 mm Style Elle xf2 2.5 mm Další kolekce
kolekce Veneto xf2 2.0 mm kolekce Etrusco xf2 2.5 mm kolekce Style Elle xf2 2.5 mm další kolekce...