Často kladené otázky
odpovědi na nejčastější otázky našich zákazníků
Proč si vybrat dřevěnou podlahu?
Dřevěné podlahy vynikají svou přirozenou krásou různým módním trendům navzdory a vypovídají i o osobnosti uživatele. Pro své vlastnosti je dřevo stále nejrozšířenějším druhem podlah. Tyto podlahy neshromažďují prach a jiné alergeny, jsou tudíž perfektní volbou pro zdravý domov. Stále více zákazníků volí dřevěné podlahy nejen z tohoto důvodu, ale i z komfortu při chůzi, kterou umí dát opravdu jen dřevěná podlaha.
Z jakých druhů dřevěných podlah si mohu vybrat?
Dřevěné podlahy se vyrábí z několika druhů dřevin, a to jak tuzemských, tak exotických. Dále nabízíme masivní parkety, lamely, průmyslové mozaiky (tzv. kantovky) či prkna a vícevrstvé podlahy ESCO. V nabídce nechybí ani plovoucí podlahy nebo podlahy k celoplošnému lepení.
Volba povrchové úpravy záleží na výběru zákazníka, jemuž vždy nabízíme bezplatné odborné poradenství.
Jak se mám o podlahy starat?
Dřevěné podlahy nejsou náročné na údržbu, čistíme většinou vysáváním či vytíráním mopem. Při mytí podlah používáme výhradně prostředky doporučené výrobcem. Jiné prostředky jsou na povrchy lakované a jiné na olejované. K ošetření podlah (povrchovému i hloubkovému) existuje celá řada přípravků. Opět doporučujeme vybírat tyto přípravky s prodejcem na základě doporučení výrobce.
U olejovaných podlah je nutné jednou za cca 2 roky povrch přeolejovat, popřípadě rozleštit padem. Lakované podlahy po několika letech (přibližně po 10-15 letech) užívání můžeme nechat přebrousit a přelakovat.
Důležitá je také vlhkost vzduchu v místnosti, která by se měla pohybovat okolo 50 %. Zvláště v topném období doporučujeme používat zvlhčovače vzduchu. Pro udržení krásného povrchu podlah bez škrábanců je nutné opatřit veškerý nábytek filcovými podložkami.
Je možné kombinovat dřevěné podlahy s podlahovým vytápěním?
Fenomén podlahového vytápění vyvolává mnoho otázek a stále častěji se lidé zajímají o kombinaci příjemného tepla s příjemným materiálem - dřevěnou podlahou. Praxe ukazuje, že znáte-li veškeré aspekty, není se čeho bát. Jde jen o to zvolit dřevěnou podlahu vhodné konstrukce a vědět, jak o ni dobře pečovat.
K tomu jistě patří důkladná příprava a kontrola podkladu, který musí být rovný, tvrdý a suchý. U betonových podlah nesmí překročit 1,8 %, u anhydritových podlah pak 0,3 % zbytkové vlhkosti podkladu.
Nedodržení vlhkosti vede totiž vždy k nabobtnání podlahy a její destrukci. Vlhkost podkladu je důležité měřit metodou CM, která je jediná průkazná. Rovněž je důležité, aby byl dodržen a potvrzen náběhový program, který trvá 21 dní. Během této doby se postupně zvyšuje a snižuje teplota.
Dále je důležité rozhodnout se pro správný postup pokládky, zda zvolit plovoucí podlahu, či celoplošně přilepenou. Komfortnější pro uživatele je celoplošně přilepená podlaha.
Pro zajímavost: |
tepelný odpor dubu v masivu síly 14 mm je 0,07 m2KW-1, laminátu v síle 8 mm pak 0,11 m2KW-1. |
Odpadá kročejový hluk, ale i z hlediska budoucího broušení a renovace je to lepší a profesionálnější řešení.
Setkáváme se často s tím, že zákazníci přicházejí vybaveni nesprávnými informacemi i obavami z dřevěné podlahy. Přitom při dodržení základních pravidel bude dřevěná podlaha na podlahovém vytápění sloužit zcela bez problémů.
První otázka, kterou si je třeba ujasnit, je to, co od podlahy očekáváme a o kolik můžeme výšku podlahy zvednout.
Samozřejmě, že i podlaha na podlahovém vytápění může být masivní, přičemž se používají parkety nebo průmyslové mozaiky (tzv. kantovky). Nejvhodnější dřeviny na podlahové vytápění jsou doussie, merbau, iroko, teak, oliva či wenge.
Při volbě většího formátu (prken) je nejlepší použít dvouvrstvé, nebo třívrstvé dřevěné podlahy, které nepracují tolik, jako podlahy masivní. U vícevrstvých podlah jsou vhodné téměř všechny dřeviny.